Dödregister

Personregister till död- och begravningsböcker, från det att de började föras (vanligtvis i slutet av 1600-talet) till 1800-talets andra hälft, i vissa fall även senare. Registret omfattar hela Kronobergs län, större delen av Värmlands län, ett åttiotal församlingar i landskapet Södermanland samt vissa församlingar i Blekinge län, Jönköpings län, Kalmar län, Norrbottens län och Stockholms län/stad. Registret är ett pågående projekt och mer sökbart material kommer att tillkomma efterhand.

FörkortningBeskrivning
AD ArkivDigital
BSF Botvidbygdens Släktforskarförening
ESSF Eskilstuna-Strängnäs Släktforskarförening
KFV Katrineholm-Flen-Vingåkers släktforskarförening
KGF Kronobergs Genealogiska Förening
LBFF Lulebygdens forskarförening
P Privatperson
NOSFF Nyköping-Oxelösunds Släktforskarförening
NSFF Norrtälje Släktforskarförening
OO Olle Överby
SBFFE Släkt- och Bygdeforskarföreningen Engelbrekt
SLD Släktdata
SSff Södertälje Släktforskarförening
VSFF Värmlands Släktforskarförening
LänFörsamlingÅrtal (luckor finns)Tillverkare
Blekinge Backaryd 1707-1899 KGF
Blekinge Bräkne-Hoby 1799-1895 KGF
Blekinge Eringsboda 1854-1899 KGF
Blekinge Karlskrona amiralitetsförsamling 1773,1788-1789,1793-1794,1797-1808 KGF, AD
Blekinge Ramdala 1799-1825 KGF
Blekinge Ronneby 1884-1894 KGF
Blekinge Åryd 1800-1844 KGF
Blekinge Öljehult 1861-1899 KGF
Gotland Ala 1688-1796 SLD
Gotland Anga 1688-1795 SLD
Gotland Björke 1728-1777,1799-1863 SLD
Gotland Buttle 1777-1860 SLD
Gotland Eksta 1723-1860 SLD
Gotland Eskelhem 1730-1860 SLD
Gotland Follingbo 1737-1860 SLD
Gotland Fröjel 1681-1730,1758-1860 SLD
Gotland Guldrupe 1778-1860 SLD
Gotland Hogrän 1782-1860 SLD
Gotland Kräklingbo 1688-1860 SLD
Gotland Roma 1724-1771,1777-1778,1797-1860 SLD
Gotland Sjonhem 1790-1860 SLD
Gotland Stenkumla 1771-1860 SLD
Gotland Träkumla 1771-1861 SLD
Gotland Vall 1782-1860 SLD
Gotland Visby stadsförsamling 1661-1860 SLD
Gotland Vänge 1777-1840 SLD
Gotland Öja 1753-1860 SLD
Göteborgs och Bohus Angered 1753-1773,1900-1933 SLD
Göteborgs och Bohus Askum 1661-1904 SLD
Göteborgs och Bohus Bergum 1741-1844 SLD
Göteborgs och Bohus Björlanda 1793-1941 SLD
Göteborgs och Bohus Brastad 1919-1938 SLD
Göteborgs och Bohus Bärfendal 1664-1832 SLD
Göteborgs och Bohus Bäve 1920-1938 SLD
Göteborgs och Bohus Dragsmark 1686-1926 SLD
Göteborgs och Bohus Forshälla 1895-1937 SLD
Göteborgs och Bohus Foss 1690-1860 SLD
Göteborgs och Bohus Grinneröd 1688-1690,1747-1810 SLD
Göteborgs och Bohus Göteborgs Annedal 1908-1946 SLD
Göteborgs och Bohus Göteborgs Domkyrkoförsamling 1845-1860,1870-1904 SLD
Göteborgs och Bohus Göteborgs Garnisonsförsamling 1878-1894 SLD
Göteborgs och Bohus Göteborgs Haga 1883-1938 SLD
Göteborgs och Bohus Göteborgs Masthugg 1908-1936 SLD
Göteborgs och Bohus Göteborgs Oscar Fredrik 1882-1941 SLD
Göteborgs och Bohus Kungshamn 1785-1903 SLD
Göteborgs och Bohus Kållered 1831-1940 SLD
Göteborgs och Bohus Landvetter 1687-1861 SLD
Göteborgs och Bohus Ljung 1747-1762 SLD
Göteborgs och Bohus Marstrand 1731-1932 SLD
Göteborgs och Bohus Morlanda 1711-1860 SLD
Göteborgs och Bohus Naverstad 1920-1934 SLD
Göteborgs och Bohus Norum 1690-1840 SLD
Göteborgs och Bohus Partille 1828-1861 SLD
Göteborgs och Bohus Resteröd 1688-1938 SLD
Göteborgs och Bohus Rödbo 1895-1946 SLD
Göteborgs och Bohus Rönnäng 1797-1937 SLD
Göteborgs och Bohus Skee 1921-1935 SLD
Göteborgs och Bohus Skredsvik 1689-1860 SLD
Göteborgs och Bohus Solberga 1744-1919 SLD
Göteborgs och Bohus Spekeröd 1690-1825 SLD
Göteborgs och Bohus Stala 1839-1851,1860-1897 SLD
Göteborgs och Bohus Stenkyrka 1779-1941 SLD
Göteborgs och Bohus Tanum 1718-1860 SLD
Göteborgs och Bohus Torp 1689-1860 SLD
Göteborgs och Bohus Tossene 1660-1901 SLD
Göteborgs och Bohus Uddevalla 1698-1860 SLD
Göteborgs och Bohus Valla 1691-1940 SLD
Göteborgs och Bohus Öckerö 1684-1894 SLD
Göteborgs och Bohus Ödsmål 1728-1838 SLD
Göteborgs och Bohus Örgryte 1798-1938 SLD
Göteborgs och Bohus, Älvsborg Råda 1861-1883 SLD
Halland Eftra 1800-1827 AD
Halland Frillesås 1689-1699,1708-1935 SLD
Halland Idala 1860-1897 SLD
Halland Laholms landsförsamling 1822,1851-1909 P
Halland Laholms stadsförsamling 1697-1909 P
Halland Landa 1688-1929 SLD
Halland Slöinge 1800-1827 AD
Halland Tjärby 1800-1840 AD
Halland Veinge 1800-1840 AD
Halland, Kristianstad Hishult 1800-1824 AD
Jönköping Barkeryd 1810-1830 AD
Jönköping Gällaryd 1725-1750,1761-1793 KGF
Jönköping Hjälmseryd 1689-1865 KGF
Jönköping Rydaholm 1694-1717,1720-1721,1739-1767 KGF
Kalmar Vissefjärda 1696-1794 KGF
Kristianstad Nymö 1831-1862 SLD
Kristianstad Röke 1647-1719,1734-1895 SLD
Kristianstad Simrishamn 1683-1721 SLD
Kristianstad Örkelljunga 1722-1895 SLD
Kronoberg Agunnaryd 1612-1944 KGF
Kronoberg Algutsboda 1722-1944 KGF
Kronoberg Almundsryd 1721-1944 KGF
Kronoberg Aneboda 1689-1944 KGF
Kronoberg Angelstad 1697-1944 KGF
Kronoberg Annerstad 1708-1944 KGF
Kronoberg Aringsås 1726-1944 KGF
Kronoberg Asa 1742-1944 KGF
Kronoberg Berg 1755-1941 KGF
Kronoberg Berga 1680-1944 KGF
Kronoberg Bergunda 1694-1944 KGF
Kronoberg Blädinge 1688-1944 KGF
Kronoberg Bolmsö 1688-1944 KGF
Kronoberg Drev 1705-1946 KGF
Kronoberg Dädesjö 1688-1944 KGF
Kronoberg Dänningelanda 1732-1944 KGF
Kronoberg Dörarp 1720-1944 KGF
Kronoberg Eke 1720-1794 KGF
Kronoberg Ekeberga 1689-1944 KGF
Kronoberg Furuby 1678-1944 KGF
Kronoberg Granhult 1696-1850 KGF
Kronoberg Gårdsby 1701-1944 KGF
Kronoberg Göteryd 1689-1944 KGF
Kronoberg Hallaryd 1638-1663,1690-1944 KGF
Kronoberg Hamneda 1671-1944 KGF
Kronoberg Hemmesjö 1693-1944 KGF
Kronoberg Herråkra 1719-1944 KGF
Kronoberg Hinneryd 1712-1944 KGF
Kronoberg Hjortsberga 1774-1944 KGF
Kronoberg Hornaryd 1707-1944 KGF
Kronoberg Hovmantorp 1688-1703,1726-1944 KGF
Kronoberg Hälleberga 1751-1944 KGF
Kronoberg Härlunda 1689-1944 KGF
Kronoberg Härlöv 1688-1779,1789-1944 KGF
Kronoberg Jät 1676-1944 KGF
Kronoberg Kalvsvik 1680-1944 KGF
Kronoberg Kvenneberga 1775-1944 KGF
Kronoberg Kånna 1743-1944 KGF
Kronoberg Lekaryd 1688-1944 KGF
Kronoberg Lenhovda 1689-1944 KGF
Kronoberg Lidhult 1733-1811,1824-1944 KGF
Kronoberg Linneryd 1728-1970 KGF
Kronoberg Ljuder 1672-1944 KGF
Kronoberg Ljungby 1752-1944 KGF
Kronoberg Långasjö 1698-1944 KGF
Kronoberg Markaryd 1689-1716,1795-1799,1861-1944 KGF
Kronoberg Mistelås 1752-1944 KGF
Kronoberg Moheda 1688-1944 KGF
Kronoberg Nottebäck 1683-1744,1785-1944 KGF
Kronoberg Nöbbele 1695-1944 KGF
Kronoberg Nöttja 1689-1944 KGF
Kronoberg Odensjö 1701-1944 KGF
Kronoberg Ormesberga 1723-1761,1790-1944 KGF
Kronoberg Pjätteryd 1677-1944 KGF
Kronoberg Ryssby 1676-1942 KGF
Kronoberg Sjösås 1690-1946 KGF
Kronoberg Skatelöv 1680-1942 KGF
Kronoberg Slätthög 1694-1944 KGF
Kronoberg Stenbrohult 1690-1944 KGF
Kronoberg Södra Ljunga 1671-1944 KGF
Kronoberg Södra Sandsjö 1648-1971 KGF
Kronoberg Söraby 1693-1944 KGF
Kronoberg Tannåker 1688-1944 KGF
Kronoberg Tegnaby 1777-1802,1820-1854 KGF
Kronoberg Tingsås 1686-1944 KGF
Kronoberg Tjureda 1742-1944 KGF
Kronoberg Tofta 1705-1785 KGF
Kronoberg Tolg 1742-1944 KGF
Kronoberg Torpa 1708-1944 KGF
Kronoberg Traryd 1689-1944 KGF
Kronoberg Tutaryd 1676-1944 KGF
Kronoberg Tävelsås 1705-1944 KGF
Kronoberg Urshult 1680-1971 KGF
Kronoberg Uråsa 1686-1944 KGF
Kronoberg Vederslöv 1688-1718,1732-1744,1751-1944 KGF
Kronoberg Virestad 1738-1944 KGF
Kronoberg Vislanda 1688-1944 KGF
Kronoberg Vittaryd 1689-1944 KGF
Kronoberg Vrå 1701-1944 KGF
Kronoberg Väckelsång 1686-1944 KGF
Kronoberg Västra Torsås 1689-1690,1720-1944 KGF
Kronoberg Växjö Fängelse 1915-1938 KGF
Kronoberg Växjö landsförsamling 1851-1941 KGF
Kronoberg Växjö stadsförsamling 1726-1944 KGF
Kronoberg Åseda 1784-1944 KGF
Kronoberg Älghult 1687-1944 KGF
Kronoberg Älmeboda 1687-1757,1773-1944 KGF
Kronoberg Älmhult 1905-1944 KGF
Kronoberg Öja 1696-1944 KGF
Kronoberg Öjaby 1693-1944 KGF
Kronoberg Ör 1688-1944 KGF
Kronoberg Östra Torsås 1712-1944 KGF
Malmöhus Västra Strö 1898-1920 SLD
Norrbotten Luleå domkyrkoförs. 1881-1883 LBFF
Norrbotten Luleå-Ofotens järnväg 1888-1889 LBFF
Norrbotten Nederluleå 1706-1860 LBFF, P
Skaraborg Acklinga 1648-1667,1747-1897 SLD
Skaraborg Agnetorp 1691-1857 SLD
Skaraborg Baltak 1747-1860 SLD
Skaraborg Forshem 1688-1699,1709-1710 SLD
Skaraborg Fridene 1727-1920 SLD
Skaraborg Fröjered 1727-1920 SLD
Skaraborg Hällum 1670-1715,1860-1920 SLD
Skaraborg Härja 1697-1862 SLD
Skaraborg Kungslena 1747-1849,1860-1920 SLD
Skaraborg Skarstad 1667-1920 SLD
Skaraborg Vara 1672-1718,1860-1920 SLD
Skaraborg Vara Köping 1894-1920 SLD
Skaraborg Varv 1747-1920 SLD
Skaraborg Önum 1688-1707,1860-1920 SLD
Stockholm Björkö-Arholma 1921-1949 NSFF
Stockholm Botkyrka 1664-1744,1764-1900 BSF
Stockholm Bromma 1721-1753 AD
Stockholm Centralfängelset på Norrmalm 1827-1893 AD
Stockholm Edebo 1800-1849 NSFF
Stockholm Edsbro 1850-1949 NSFF
Stockholm Estuna 1800-1949 NSFF
Stockholm Fasterna 1800-1849 NSFF
Stockholm Frötuna 1800-1949 NSFF
Stockholm Gottröra 1800-1849 NSFF
Stockholm Grödinge 1788-1820,1826-1859,1895-1900 BSF
Stockholm Göta livgardes församling 1840-1861 AD
Stockholm Hedvig Eleonora 1701-1869 AD
Stockholm Huddinge 1673-1900 BSF
Stockholm Husby-Sjuhundra 1800-1949 NSFF
Stockholm Håtuna 1852-1895 SLD
Stockholm Häverö 1800-1849 NSFF
Stockholm Hölö 1685-1900 SSff
Stockholm Jakob och Johannes 1735-1884 AD
Stockholm Klara 1748-1861 AD
Stockholm Kungsholm 1688-1862 AD
Stockholm Lohärad 1800-1899,1904-1949 NSFF
Stockholm Länna 1800-1900,1909-1949 NSFF
Stockholm Malsta 1800-1949 NSFF
Stockholm Mörkö 1745-1900 SSff
Stockholm Norrtälje 1800-1949 NSFF
Stockholm Närtuna 1799-1849 NSFF
Stockholm Riala 1804-1949 NSFF
Stockholm Riddarholmen 1738-1807 AD
Stockholm Rimbo 1800-1949 NSFF
Stockholm Roslags-Bro 1800-1949 NSFF
Stockholm Rådmansö 1801-1949 NSFF
Stockholm 1800-1949 NSFF
Stockholm Salem 1724-1743,1756-1900 BSF
Stockholm Singö 1850-1949 NSFF
Stockholm Skederid 1800-1949 NSFF
Stockholm Storkyrkoförsamlingen 1725-1874 AD
Stockholm Söderby-Karl 1800-1949 NSFF
Stockholm Södertälje landsförsamling 1793-1900 SSff
Stockholm Södertälje stadsförsamling 1745-1755,1768-1900 SSff
Stockholm Taxinge 1776-1900 SSff
Stockholm Turinge 1749-1900 SSff
Stockholm Tveta 1748-1900 SSff
Stockholm Ununge 1800-1949 NSFF
Stockholm Vårdinge 1688-1900 SSff
Stockholm Väddö 1800-1949 NSFF
Stockholm Vätö 1850-1899,1914-1949 NSFF
Stockholm Ytterenhörna 1695-1900 SSff
Stockholm Ytterjärna 1754-1900 SSff
Stockholm Överenhörna 1717-1900 SSff
Stockholm Överjärna 1689-1698,1801-1900 SSff
Stockholm, Uppsala Lagga 1741-1860 SLD
Södermanland Barva 1756-1943 ESSF
Södermanland Bergshammar 1680-1920 NOSFF
Södermanland Bettna 1703-1894 KFV
Södermanland Björkvik 1686-1894 KFV
Södermanland Björnlunda 1731-1920 NOSFF
Södermanland Blacksta 1724-1769 KFV
Södermanland Blacksta-Vadsbro 1690-1724,1770-1894 KFV
Södermanland Bogsta 1673-1920 NOSFF
Södermanland Bälinge 1694-1920 NOSFF
Södermanland Bärbo 1651-1665,1720-1920 NOSFF
Södermanland Dillnäs 1692-1920 NOSFF
Södermanland Dunker 1666-1894 KFV
Södermanland Eskilstuna 1665-1689,1731-1933 ESSF
Södermanland Eskilstuna Fors 1893-1943 ESSF
Södermanland Eskilstuna Kloster 1883-1943 ESSF
Södermanland Flen 1798-1894 KFV
Södermanland Floda 1690-1894 KFV
Södermanland Forssa o Årdala 1682-1689,1712-1894 KFV
Södermanland Frustuna 1730-1920 NOSFF
Södermanland Gillberga 1702-1725,1733-1760,1780-1943 ESSF
Södermanland Gryt 1695-1702,1730-1736,1754-1920 NOSFF
Södermanland Gåsinge 1691-1724,1745-1920 NOSFF
Södermanland Halla 1735-1920 NOSFF
Södermanland Hammarby 1696-1943 ESSF
Södermanland Helgesta 1689-1894 KFV
Södermanland Helgona 1835-1898 NOSFF
Södermanland Husby-Oppunda 1671-1920 NOSFF
Södermanland Husby-Rekarne 1669-1943 ESSF
Södermanland Hyltinge 1692-1894 KFV
Södermanland Hällby 1895-1910 ESSF
Södermanland Härad 1858-1894 SLD
Södermanland Julita 1712-1894 KFV
Södermanland Jäder 1687-1943 ESSF
Södermanland Kattnäs 1814-1920 NOSFF
Södermanland Kila 1670-1699,1730-1795,1800-1920 NOSFF
Södermanland Kjula 1696-1943 ESSF
Södermanland Lerbo 1666-1894 KFV
Södermanland Lid 1687-1920 NOSFF
Södermanland Lilla Malma 1666-1894 KFV
Södermanland Lilla Mellösa 1738-1894 KFV
Södermanland Lista 1726-1943 ESSF
Södermanland Ludgo 1684-1920 NOSFF
Södermanland Lunda 1718-1920 NOSFF
Södermanland Länna 1831-1926 SLD
Södermanland Lästringe 1715-1920 NOSFF
Södermanland Nykyrka 1795-1920 NOSFF
Södermanland Nyköpings Alla Helgona 1735-1920 NOSFF
Södermanland Nyköpings Sankt Nicolai 1707-1920 NOSFF
Södermanland Näshulta 1691-1714,1740-1943 ESSF
Södermanland Ripsa 1690-1737,1765-1920 NOSFF
Södermanland Runtuna 1689-1920 NOSFF
Södermanland Råby-Rekarne 1741-1943 ESSF
Södermanland Råby-Rönö 1736-1920 NOSFF
Södermanland Sköldinge 1690-1894 KFV
Södermanland Spelvik 1684-1737,1768-1790,1801-1920 NOSFF
Södermanland Stenkvista 1778-1943 ESSF
Södermanland Stigtomta 1698-1711,1746-1769,1783-1920 NOSFF
Södermanland Stora Malm 1691-1894 KFV
Södermanland Sundby 1695-1943 ESSF
Södermanland Svärta 1682-1735-1920 NOSFF
Södermanland Sättersta 1673-1920 NOSFF
Södermanland Toresund 1861-1934 SLD
Södermanland Torshälla 1674-1926 ESSF
Södermanland Torshälla landsförsamling 1927-1942 ESSF
Södermanland Torshälla stadsförsamling 1927-1943 ESSF
Södermanland Torsåker 1770-1920 NOSFF
Södermanland Trosa landsförsamling 1701-1920 NOSFF
Södermanland Trosa stadsförsamling 1688-1920 NOSFF
Södermanland Tumbo 1740-1943 ESSF
Södermanland Tuna 1680-1920 NOSFF
Södermanland Tunaberg 1680-1920 NOSFF
Södermanland Tystberga 1666-1672,1694-1920 NOSFF
Södermanland Vadsbro o Blacksta 1667-1894 KFV
Södermanland Vagnhärad 1669-1674,1729-1920 NOSFF
Södermanland Vallby 1774-1943 ESSF
Södermanland Vansö 1702-1894 SLD
Södermanland Vrena 1763-1920 NOSFF
Södermanland Västerljung 1713-1728,1737-1920 NOSFF
Södermanland Västermo 1770-1943 ESSF
Södermanland Västra Vingåker 1666-1894 KFV
Södermanland Ytterselö 1669-1939 SLD
Södermanland Åker 1861-1913 SLD
Södermanland Årdala o Forssa 1682-1894 KFV
Södermanland Ärla 1674-1943 ESSF
Södermanland Öja 1697-1943 ESSF
Södermanland Österåker 1665-1703,1744-1894 KFV
Södermanland Östra Vingåker 1670-1894 KFV
Södermanland Överselö 1696-1937 SLD
Uppsala Arnö 1790-1894 SLD
Uppsala Balingsta 1780-1894 SLD
Uppsala Börstil 1840-1894 SLD
Uppsala Dannemora 1785-1894 SLD
Uppsala Fröslunda 1861-1893 SLD
Uppsala Funbo 1781-1887 SLD
Uppsala Gryta 1811-1895 SLD
Uppsala Hagby 1768-1894 SLD
Uppsala Hjälsta 1773-1894 SLD
Uppsala Holm 1763-1894 SLD
Uppsala Husby-Långhundra 1789-1889 SLD
Uppsala Håtuna 1759-1851 SLD
Uppsala Härkeberga 1690-1712,1743-1890 SLD
Uppsala Jumkil 1783-1861 SLD
Uppsala Järlåsa 1738-1813,1861-1894 SLD
Uppsala Kalmar 1800-1894 SLD
Uppsala Knutby 1767-1888 SLD
Uppsala Kungs-Husby 1764-1895 SLD
Uppsala Kungsängen 1763-1811,1818-1894 SLD
Uppsala Lagga 1861-1894 SLD
Uppsala Lena 1789-1894 SLD
Uppsala Litslena 1751-1890 SLD
Uppsala Långtora 1733-1895 SLD
Uppsala Löt 1767-1891 SLD
Uppsala Skokloster 1761-1894 SLD
Uppsala Tolfta 1895-1930 SLD
Uppsala Valö 1795-1896 SLD
Uppsala Österlövsta 1702-1792,1861-1885 SLD
Värmland Alster 1830-1860 VSFF
Värmland Arvika landsförsamling 1830-1920 VSFF
Värmland Arvika stadsförsamling 1818-1920 VSFF
Värmland Boda 1691-1930 VSFF
Värmland Bogen 1851-1948 VSFF
Värmland Botilsäter 1721-1948 VSFF
Värmland Bro 1689-1726,1781-1948 VSFF
Värmland Brunskog 1691-1930 VSFF
Värmland By 1689-1920 VSFF
Värmland Dalby 1694-1699,1716-1900 VSFF
Värmland Ed 1699-1769 VSFF
Värmland Ekshärad 1688-1900 VSFF
Värmland Eskilsäter 1688-1948 VSFF
Värmland Frykerud 1814-1861 VSFF
Värmland Fryksände 1707-1807 VSFF, SLD
Värmland Gillberga 1860-1948 VSFF
Värmland Glava 1696-1920 VSFF
Värmland Grava 1688-1705,1720-1899 VSFF
Värmland Gräsmark 1750-1900 VSFF
Värmland Gunnarskog 1688-1948 VSFF
Värmland Gustav Adolf 1789-1948 VSFF
Värmland Holmedal 1717-1948 VSFF
Värmland Huggenäs 1761-1946 VSFF
Värmland Högerud 1689-1948 VSFF
Värmland Järnskog 1664-1931 VSFF
Värmland Karlanda 1694-1705,1733-1742,1767-1948 VSFF
Värmland Kila 1691-1948 VSFF
Värmland Kristinehamn 1758-1900 VSFF
Värmland Kroppa 1868-1900 VSFF
Värmland Lekvattnet 1851-1942 VSFF
Värmland Lungsund 1774-1900 VSFF
Värmland Lysvik 1696-1740,1766-1900 VSFF
Värmland Långserud 1694-1920 VSFF
Värmland Mangskog 1706-1900 VSFF
Värmland Millesvik 1688-1948 VSFF
Värmland Munkfors 1917-1929 VSFF
Värmland Nedre Ullerud 1677-1900 VSFF
Värmland Nor 1779-1949 VSFF
Värmland Norra Finnskoga 1831-1900 VSFF
Värmland Norra Ny 1687-1738 SLD
Värmland Norra Råda 1726-1900 VSFF
Värmland Ny 1688-1948 VSFF
Värmland Nyskoga 1873-1900 VSFF
Värmland Rämmen 1789-1948 VSFF
Värmland Segerstad 1746-1948 VSFF
Värmland Silbodal 1709-1920 VSFF
Värmland Sillerud 1824-1861 SLD
Värmland Stavnäs 1687-1920 VSFF
Värmland Stora Kil 1675-1900 VSFF
Värmland Storfors 1944-1948 VSFF
Värmland Sunne 1680-1693,1737-1900 VSFF
Värmland Sunnemo 1725-1900 VSFF
Värmland Svanskog 1692-1920 VSFF
Värmland Säffle 1895-1920 VSFF
Värmland Södra Finnskoga 1831-1900 VSFF
Värmland Södra Ny 1739-1948 VSFF
Värmland Södra Råda 1693-1900 VSFF
Värmland Trankil 1759-1825 VSFF
Värmland Tveta 1687-1920 VSFF
Värmland Töcksmark 1717-1948 VSFF
Värmland Varnum 1830-1947 VSFF
Värmland Visnum 1695-1900 VSFF
Värmland Visnums-Kil 1700-1900 VSFF
Värmland Vitsand 1824-1920 VSFF
Värmland Värmskog 1679-1948 VSFF
Värmland Västra Fågelvik 1717-1948 VSFF
Värmland Västra Ämtervik 1690-1923 VSFF
Värmland Älgå 1687-1948 VSFF
Värmland Älvsbacka 1731-1948 VSFF
Värmland Ölme 1674-1700,1749-1920 VSFF
Värmland Ölserud 1754-1948 VSFF
Värmland Östmark 1765-1925 VSFF
Värmland Östra Fågelvik 1688-1900 VSFF
Värmland Östra Ämtervik 1707-1948 VSFF
Värmland Övre Ullerud 1671-1948 VSFF
Älvsborg Alingsås landsförsamling 1922-1937 SLD
Älvsborg Alingsås stadsförsamling 1689-1920 SLD
Älvsborg Bredared 1901-1936 SLD
Älvsborg Dals-Ed 1706-1826 SLD
Älvsborg Eggvena 1758-1939 SLD
Älvsborg Fors 1800-1831 AD
Älvsborg Fuxerna 1800-1831 AD
Älvsborg Färgelanda 1689-1860 SLD
Älvsborg Fölene 1758-1930 SLD
Älvsborg Gestad 1763-1811 SLD
Älvsborg Grude 1895-1934 SLD
Älvsborg Herrljunga 1871-1931 SLD
Älvsborg Hov 1862-1916 SLD
Älvsborg Kilanda 1697-1899 SLD
Älvsborg Källunga 1862-1895 SLD
Älvsborg Lerdal 1725-1812,1843-1860 SLD
Älvsborg Lerum 1744-1754 SLD
Älvsborg Mo 1736-1860 SLD
Älvsborg Norra Säm 1862-1895 SLD
Älvsborg Nödinge 1688-1905 SLD
Älvsborg Remmene 1758-1930 SLD
Älvsborg Rommele 1800-1830 AD
Älvsborg Råggärd 1725-1800,1806-1860 SLD
Älvsborg Rännelanda 1725-1860 SLD
Älvsborg Rölanda 1828-1920 SLD
Älvsborg Sandhult 1800-1936 SLD
Älvsborg Skallsjö 1689-1716,1729-1834 SLD
Älvsborg Skepplanda 1693-1905 SLD
Älvsborg Skölvene 1862-1895 SLD
Älvsborg Starrkärr 1688-1845 SLD
Älvsborg Steneby 1688-1892 SLD
Älvsborg Stora Lundby 1689-1798 SLD
Älvsborg Stora Mellby 1898-1920 SLD
Älvsborg Svanskog 1860-1890 VSFF
Älvsborg Tarsled 1758-1930 SLD
Älvsborg Tydje 1769-1825 SLD
Älvsborg Töftedal 1768-1894 SLD
Älvsborg Töllsjö 1760-1785,1804-1938 SLD
Älvsborg Tösse 1782-1843 SLD
Älvsborg Tösse med Tydje 1844-1860 SLD
Älvsborg Upphärad 1800-1831 AD
Älvsborg Ånimskog 1817-1860 SLD
Älvsborg Ödenäs 1688-1726 SLD
Älvsborg Ödskölt 1734-1860 SLD
Älvsborg Ör 1707-1930 SLD
Örebro Asker 1727-1795 SLD
Örebro Degerfors 1883-1911 VSFF
Örebro Finnerödja 1801-1895 SLD
Örebro Kvistbro 1801-1841 SLD
Örebro Rockesholms bruksförsamling 1800-1815,1819-1840 AD
Örebro Tångeråsa 1848-1859 SLD
Östergötland Fornåsa 1803-1835 SLD
Östergötland Hällestad 1636-1672 SLD
Östergötland Kärna 1695-1717,1808-1860 SLD
Östergötland Regna 1637-1689,1695-1778 SLD
Östergötland Risinge 1633-1785 SLD
Östergötland Skedevi 1763-1824 SLD

ANTAL FÄRGBILDER

87 278 031

Mer info om våra färgbilder

  Varukorg



Starta programmet